Podsumowanie II Dni Kultury Gruzińskiej w Krakowie

W pierwszy weekend lipca w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbyły się przygotowane przez nasze Stowarzyszenie „II Dni Kultury Gruzińskiej w Krakowie”. Mimo niesprzyjającej pogody na imprezę przybyło ponad 200 osób. Było nam szczególnie miło, że w naszym wydarzeniu aktywnie uczestniczył również Pierwszy Sekretarz Ambasady Gruzji w Polsce – pan Giorgi Czartolani.

Pierwszy dzień zajęły wystąpienia zaproszonych gości. Ze względu na zróżnicowaną tematykę dzień podzielony był na trzy bloki tematyczne: Gruzja dziś, Gruzja dawniej oraz górskie regiony Gruzji.

W ramach pierwszego bloku przybyli gości mieli sposobność wysłuchać fachowych informacji pana Wojciecha Wojtasiewicza na temat polityki wewnętrznej Gruzji i skutków reform wprowadzonych w tym kraju przez prezydenta Micheiła Saakaszwilego oraz zapoznać się z dość kontrowersyjną prezentacją pani Renaty Pałki na temat wydarzeń roku 2008 w Gruzji.

Drugi blok stanowiła archeologia dawnej Gruzji. Bardzo ciekawe wystąpienie przedstawiła pani Barbara Witkowska (na temat znalezisk najstarszych w Eurazji szczątków ludzkich – homo erectusa, w gruzińskim Dmanisi). W bardzo interesujący sposób zaprezentowała wyniki badań gruzińskich archeologów na tle dyskusji naukowej o antropogenezie i ewolucji człowieka. Drugą część bloku zajął wykład dr Przemysława Nocunia o średniowiecznej kulturze materialnej Gruzji, ze szczególnym uwzględnieniem czasów od rzadów króla Dawida Budowniczego do okresu władzy królowej Tamar.

W trzecim bloku pan Marcin Kogut oraz pan Maciej Łach przedstawili kolejno dwa arcyciekawe górskie regiony Gruzji – Swanetię i Chewsuretię. Interesujące prezentacje nie tylko przybliżyły przybyłym gościom kulturę, tradycję oraz przyrodę tych regionów, ale i zawarły ważne informacje dla wybierających się tam turystów.

Po bloku konferencyjnym, dzięki wsparciu sponsora wydarzenia – sklepu z winami Winnacja z Krakowa, obecni wznieśli toast za przyjaźń polsko-gruzińską. Przez cały dzień goście mogli również popróbować i zakupić gruzińskie specjały na stanowisku sponosra oraz obejrzeć wystawę fotografii dawnego i współczesnego Tbilisi. Hitem dnia były gruzińskie khinkali, bardzo pochwalone zarówno przez Polaków, jak i uczestniczących w dniach gruzińskich Gruzinów (a przygotowane przez członków naszego Stowarzyszenia – panią Agnieszkę Osuch i pana Macieja Łacha).

Pierwszy dzień zakończył koncert muzyki gruzińskiej w wykonaniu pana Gurama Rogawy.

Drugi dzień miał charakter turystyczno-promocyjny. Wystąpienia rozpoczęto od bardzo interesującej prezentacji pana Łukasza Lataka na temat wszelkich alternatyw podróży z Polski do Gruzji oraz warunkach i sposobach poruszania się w granicach tego kraju. Bardzo praktyczny wykład zakończył sie dużą ilością pytań ze strony publiczności.

Następnie, w ramach promocji wydawnictw o Gruzji, miała miejsce – promocja autobiografii Pierwszej Damy Gruzji, pani Sandry Roelofs pt. „Historia Idealistki”. O książce opowiadała autorka polskiego tłumaczenia książki, a prywatnie przyjaciółka autorki – panią Aneta Wiśniewska. Drugą z zaprezentowanych pozycji była książka „Gaumardżos, opowieści z Gruzji” oraz spotkanie z jej autorami – panią Anną Dziewit-Meller i panem Marcinem Mellerem. Obie książki mozna było zakupić na miejscu i zdobyć autografy autorów.

Jednym z ciekawszych elementów Dni Gruzińskich była bardzo interesująca relacja z wyprawy do Gruzji UAZem i motorami. Uczestnicy dzielili się z przybyłymi gośćmi ciekawymi i często zabawnymi historiami z ich niezwykłej podróży. Całość moderowała pani Anna Bucholc.

Kolejną częścią dni gruzińskich był wykład pana Macieja Łacha na temat podstaw języka gruzińskiego. Przedstawiony został wyjątkowy gruziński alfabet oraz omówione podstawowe zasady gruzińskiej gramatyki.

Barwnym podsumowaniem był pokaz tańca gruzińskiego w wykonaniu pani Iriny Sziukaszwili (wspieranej przez pana Gurama Rogawę). Chętni mogli równiez nauczyć się kilku podstawowych kroków. Na zakończenie gruzińscy i polscy uczestnicy i goście zaśpiewali wspólnie Suliko w wersji gruzińskiej i polskiej.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok na „III Dni Kultury Gruzińskiej w Krakowie”. Ogromne podziękowania składamy Ambasadzie Gruzji w Polsce, Miastu Kraków, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, sklepowi Winnacja oraz członkom naszego stowarzyszenia – „Most do Gruzji”! GMADLOBT!!!