Chór O’dela na festiwalu w Batumi

Pomiędzy 2 a 4 listopada 2017 roku chór O’dela, założony w 2014 roku w Krakowie przez gruzińskiego dyrygenta Miriana Khukhunaishvili z inicjatywy Stowarzyszenia „Most do Gruzji” wziął udział w XII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej i Kościelnej im. Giorgi Garaqanidze w Batumi w Gruzji.
Festiwal odbywa się co roku i składa się nań międzynarodowa konferencja oraz szereg koncertów. W tym roku poza chórem O’dela występowali soliści i chóry z Litwy, Ukrainy i Gruzji, w tym chór Anchiskhati i Adżarski Państwowy Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Arsiani.


Zaproszenie do wzięcia udziału w festiwalu było dla krakowskich chórzystów doskonałą motywacją do wznowienia prób, które ustały po przeprowadzce dyrygenta do Tbilisi. W krótkim czasie udało się przypomnieć stary repertuar i nauczyć się kilku nowych pieśni. W chórze O’dela śpiewają miłośnicy muzyki i kultury gruzińskiej, wśród których są zarówno profesjonalni muzycy, jak i osoby zawodowo z muzyką nie związani. Największym wyzwaniem dla nich było nauczenie się tekstów pieśni w języku gruzińskim oraz jedynej w swoim rodzaju harmoniki i melodyki gruzińskiej, różniącej się dodatkowo w zależności od regionu.
Przed rozpoczęciem festiwalu część chórzystów skorzystała z okazji zwiedzić jesienną Gruzję. Odwiedzili oni Jaskinię Prometeusza, Motsametę, Gelati, Achalciche, Vardzię, Borżomi oraz Batumi i okolice.
Występ chóru O’dela miał miejsce 3 listopada w batumskim Konserwatorium. Ten dzień chórzyści rozpoczęli od wizyty w RadioAdjara 104.5 FM, gdzie dyrygent Mirian Khukhunaishvili udzielił obszernego wywiadu, a chór zaśpiewał wiosenną pieśń Gazaphuli. [Zdjęcia, Film]
Nie był to koniec medialnej sensacji, którą wzbudzili Polacy śpiewający po gruzińsku. Już po południu adżarska telewizja nagrała plenerowy reportaż o fenomenie krakowskiego chóru na słonecznym wybrzeżu Batumi. Chór zaśpiewał pieśń Odoia. [Reportaż plenerowy]
Relacja wideo z wieczornego występu O’deli autorstwa Donalda Krutsingera można obejrzeć tu.
Ostatnim medialnym sukcesem chóru był reportaż nagrany przez stację telewizyjną Rustavi2 z Tbilisi [Fragment wywiadu i występu O’delil od 06:47 minuty].