O Chewsuretii w Krakowie!

Już na najbliższy poniedziałek 8 kwietnia (godz. 19.00) Stowarzyszenie „Most do Gruzji”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Klub Podróżników Atlantyda, Artefakt Cafe zapraszają na prelekcję Tomasza Albiniaka „Kaukaskie ścieżki: Chewsuretia. Kraina poezji i wojny”

Będą to opowieści z podróży po Chewsuretii, regionie Gruzji leżącym na graniach Kaukazu Wielkiego. Autor wielokrotnie przebywał w tych rejonach, w związku z projektem, który realizował, a którego efektem jest książka „Kaukaskie ścieżki: Chewsuretia, oraz krótki opis Gruzji wschodniej”.

Książka powstała w wyniku realizacji projektu pomocowego finansowanego przez nasz MSZ (program „Polska Pomoc”), a oficjalnym realizatorem był Centralny Ośrodek Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK i Stowarzyszenie „Most do Gruzji”.

Tomasz na swoje opowieści zaprasza tymi słowami:

„Zrobiliśmy kawał roboty, bo m.in. wytyczyliśmy 300 km szlaków (oznakowane jak w polskich górach), oprócz przewodników wydaliśmy też mapy i zrobili stronę internetową, która ma ten region promować. Książki i mapy są do rozdania za darmo, każdy obecny na prezentacji będzie mógł je od razu otrzymać.

Opowiadać będę też o samych górach w Chewsuretii – chciałbym pokazać zdjęcia z kilku tras, najbardziej atrakcyjne miejsca, opowiedzieć jak się tam dostać i przemieszczać na miejscu, bezpieczeństwie, pogodzie itp. Generalnie część dla łazików górskich którzy chcą się tam wybrać na trekking. Dość powiedzieć że pieszo z plecakiem można tam bezproblemowo wędrować po głównej grani Kaukazu Wielkiego na 3000 metrów, miejscami nawet jeszcze wyżej, do 3500 metrów. Samochodem się wyjeżdża na przełęcz na 2700. Warto to ludziom przybliżyć, wrażenia są oszałamiające a tak naprawdę łatwo tam się dostać i poruszać się na miejscu.

Opowiem też o kulturze Chewsurów. Trzeba o nich opowiedzieć, bo dla samych Gruzinów są równie „egzotyczni” jak Gruzini dla nas. Mają bardzo barwną historię, zwyczaje, warte wręcz osobnej prezentacji.”

Strona z informacjami turystycznymi o Chewsuretii: http://www.pshav-khevsureti.info/
podstrona ze szczegółową mapą gruzji i naszymi szlakami: http://www.mygeorgia.ge/geotrails

Zapraszamy w najbliższy poniedziałek, o 19:00 do Artefakt Cafe ul. Dajwór 3, w Krakowie