Zakątki Kaukazu 4 – Chewi – Kraina w cieniu Lodowego Szczytu

Chewi (po gruzińsku gruziński: ხევი) to mały obszar w północno-wschodniej Gruzji. Jego centrum stanowi zdecydowanie najpopularniejsza górska wioska w Gruzji, czyli Stepancminda (Kazbegi), nad którą roztacza się widok znany z pocztówek i prawie wszystkich przewodników po Gruzji, czyli widok na mały kościółek (a dokładnie cerkiew i klasztor) Trójcy Świętej na zielonym wzgórzu na tle ogromnej, zawsze białej góry, czyli Kazbeku (5047 m).


Nasi prelegenci mają to szczęście, że widzą ten zachwycający pejzaż zawsze wtedy, kiedy spojrzą przez okno własnego domu. Nika Gomiashvili jest gruzińskim góralem z krwi i kości, bo pod Kazbekiem się urodził, wychował i do dzisiaj tam mieszka, a sam Kazbek w międzyczasie zdobył ponad 100 razy. Ewa Stachura jest góralką z wyboru, bo kilka lat temu przyjechała do Gruzji, aby wspiąć się właśnie na Kazbek i niespodziewanie właśnie tam poczuła, że to miejsce jest jej długo poszukiwanym domem. Tam Ewa urodziła się drugi raz (jak inaczej nazwać kilkumiesięczną nieprzerwaną imprezę integracyjną z góralami?), mieszka na stałe, prowadzi własną firmę, a sam Kazbek w międzyczasie zdobyła 14 razy.

Ewa i Nika znają Kazbegi, jego okolice, historię i wszystkie tajemnice lepiej niż ktokolwiek inny. Podczas naszego spotkania opowiedzą Wam o wszystkich najważniejszych miejscach w okolicy, ale również o tych, które są mniej znane, a które koniecznie musicie odwiedzić, kiedy tam będziecie. Usłyszycie o mitycznym uśpionym wulkanie Kazbeku, o najpiękniejszej dolinie w Gruzji, którą jest Dolina Truso, o tajemniczych posągach, czyli gruzińskiej Wyspie Wielkanocnej, o składaniu corocznej krwawej ofiary w Tsdo (maleńka wioska, 5 km od Kazbegi), o Gruzińskiej Drodze Wojennej, która przecina Kazbegi, o „świętej” wiosce Sno, o lokalnym basenie, w którym wszyscy górale uczą się pływać…i o wielu wielu innych miejscach. Ewa i Nika opowiedzą Wam również o lokalnych legendach, tradycjach, potrawach, zwyczajach i słowach, które znają tylko mieszkańcy Chewi, a które są dziwne nawet dla Gruzinów z Tbilisi. A przede wszystkim usłyszycie historię, której Ewa jeszcze nigdy nie opowiedziała, czyli jak to właściwie się stało, że mieszka na drugim końcu świata, czy było łatwo przekonać do siebie gruzińskich górali (czy się to w ogóle udało?), jaką cenę musiała zapłacić za najpiękniejszy widok z okna na Kazbek i czy warto było postawić w życiu wszystko na jedną, gruzińską kartę.

Serdecznie zapraszamy!

Czwartek 22.02.2018 r. godz. 19:00 „GMT – Georgian Wine&Art Gallery” ul. Bytomska 23, 30-075 Kraków

Facebook: LINK DO WYDARZENIA